

Кур’єрам усіх служб доставки світу з жахливими квадратними рюкзаками присвячується! Команда учених із США та Китаю розробила моторизований наплічник, що допомагає пройти більше, а сил на це витратити менше. Як так?
Як це працює?
На вантаж у звичайному рюкзаку впродовж прогулянки діють дві сили – тяжіння та інерції. Інерція виникає через зміщення вантажу вгору-вниз під час кожного кроку. Це створює додаткове навантаження на тіло людини, що може бути не лише виснажливим, а й травматичним. Невеликий двигун у новому наплічнику гасить інерційні коливання вантажу – не дає йому зміщуватися під час руху. Таким чином вміст наплічника додатково не тисне на тіло та економить енергію носія.
Подібні винаходи вже були. Наприклад, HoverGlide – «перший у світі летючий рюкзак». Компанія стверджує, що економить 86% енергії при ходінні. Стається це завдяки нехитрій системі: частина рюкзака, в якій лежить вантаж, поєднана із частиною, де лямки та пояс, за допомогою еластичного троса, який і гасить коливання вантажу.
Нова американо-китайська конструкція також поєднує дві частини. Пасивну, що містить дві еластичні мотузочки, людина вдягає на себе. Активна частина – це рухома рама, до якої прикріплені мотузки, та електромотор, що контролює рух рами за допомогою датчика прискорення. Принцип роботи полягає в наступному: датчик вимірює вертикальне прискорення вмісту наплічника та визначає, наскільки треба змістити раму за допомогою двигуна, щоб погасити інерцію прискорення. Еластичні мотузки додатково нейтралізують коливання. Усе разом, як стверджують науковці, може заощадити 98,5% енергії, яку людина витрачає на подолання інерції вантажу при прогулянці.
Як працює це на практиці?
Команда розробників затестила свій винахід у експерименті. Сім добровольців згодилися пройтися по біговій доріжці зі звичайними рюкзаками, а потім із новими. Водночас у нових спершу була відключена активна частина, яку потім увімкнули. Піддослідні несли вантаж вагою 19,4 кілограма зі швидкістю 5 км/год. Випробування показало, що в активному режимі рюкзак зберігає 8% проти неактивного, і 11% – проти звичайного наплічника.
автор: Данило Грабар
теги: технології