

Втомилися від стандартних радіостанцій, але все одно хочеться слухати щось цікаве? Urban Space radio пропонує українську альтернативу закордонним подкастам. Нещодавно вони запустили нову серію розмов – «Голоси наших міст». Що це таке і з чим його їсти, тобто, слухати?
Що таке Urban Space radio?
Urban Space radio – онлайн-радіо, засноване 2015-го року в Івано-Франківську за сприяння платформи Тепле Місто та громадських ресторанів Urban Space.
Радіо фокусується на особливостях життя у різних містах й актуальних питаннях їх розвитку, розповідає про громадські ініціятиви та простори і поширює українську інді й альтернативну музику.
Тепле місто – івано-франківська платформа для створення, розвитку та об’єднання громадських ініціятив, яка протиставляє «те ́плу» культуру малих міст холодній корпоративності великих. Платформа не намагається гнатися за сучасними трендами, натомість відшуковує ідентичність містечок. Своєю метою бачить «cпонукати прикладом Івано-Франківська зміни в Україні та поза її межами».
Urban Space – громадський ресторан, що об’єднує навколо себе спільноту засновників. У 2014-му році 100 власників у рівних частинах профінансували відкриття ресторану Urban Space 100 в Івано-Франківську. Пізніше, 2017-го року, відкрився Urban Space 500 у Києві. Ідея проєкту належить «Теплому місту», яке адмініструє документообіг і просуває франшизу в інші українські міста.
За межі України «Тепле місто» ще не дісталося, але на всеукраїнський рівень потроху виходить. Принаймні у форматі радіоефірів.
Що за нова серія подкастів?
«Голоси наших міст» – новий сезон подкастів, що зародився впродовж найжорсткішої фази карантину. Команда Urban Space radio винесла із самоізоляції ідеї 5 програм та понад 40 випусків від спікерів із різних міст. Весь цей масив інформації покликаний розвінчувати наявні в суспільстві стереотипи. При цьому команда не хоче «розбивати» стереотипи, радше – спокійно поглянути на них та проаналізувати.
«Єдине, що ми хочемо зробити – це проговорити ті рамки, які існують в нашого покоління» – пояснює в анонсі сезону голова радіо Юлія Кушнір – «Проговорення дуже багато означає. Бо проговорення – це усвідомлення, а усвідомлення веде до прийняття».
Вже 5 років Urban Space radio мовить про музику, мистецтво, урбаністику, психологію та інше. Цьогорічний сезон вирізняється тим, що розширює географію мовців і має побудувати діалог між містами. Юлія Кушнір намагається не концентруватися на проблемах лише одного регіону:
«Ми прагнемо стати радіо, яке говорить до всієї України, показати культурні процеси, які відбуваються і різних містах України, і дати прозвучати справді різним Голосам наших міст. Ми здобули певну довіру слухачів/ок на Заході й у столиці, і хотіли б продовжувати нарощувати авдиторію і на Сході».
А яка програма?
У понеділок за мікрофоном Григорій Семенчук. У програмі «Гриців ковчег» він, разом з двома щоразу новими співрозмовниками із Заходу та Сходу, обговорюватиме українську літературу, музику, кіно, театр, фестивалі та «різне» зі сфери культури.
У вівторок – «Стереоранчо», у якому музикант Сашко Буль та кореспондент BBC Сергій Лебідь розвінчуватимуть «зубаті, вусаті та кудлаті» суспільні стереотипи. Сашко ілюструє цей салат із забобонів українськими народними піснями на блюзових чи кантрі мотивах – авторське аранжування Сашка Буля.
У середу продовжується музична тема: Олег «Мох» Гнатів розкриє слухачам товсту теку забутої української музики 70-90-хх років. Радянський фольк, фанк, рок і сучасний шансон – такий плейлист програми «Мохом поросло». На ефірах також будуть гості із музичного середовища, разом із якими автор проговорюватиме непроговорену історію музики.
У четвер львівська культурна менеджерка Ляна Мицько вестиме програму «Союзниці». Це серія розмов із видатними жінками – кінорежисерками, архітекторками, урбаністками, дипломатками, науковицями. Усі вони ділитимуться досвідом своєї роботи. Місія подкасту – показати, що жінки можуть бути зажадані у різних, навіть «чоловічих» професіях.
Врешті, в неділю знайомий нам уже Саша Буль, креативний директор Влад Волочай і саундпродюсерка Маргарита Кулічова почергово вестимуть ефір під назвою «Саша, Владік і Марго». Цікаво, що до початку роботи над подкастом співрозмовники не були знайомі. Тепер же кожен і кожна із них поглянуть на стереотипи у сучасній музиці.
Навіщо це все?
Якщо подкасти допоможуть комусь переосмислити хоча б один стереотип – значить це все було не дарма, вважає Юлія Кушнір. «Я дуже вірю, що коли ми ставимо собі запитання, то за певний проміжок часу неодмінно отримуємо відповідь» – впевнена вона.
Слухати подкасти нового сезону можна на сайті радіо, Apple podcasts, Google podcasts, Mixcloud та tuneIn.
автор: Данило Грабар