

Що б не казали, а сортувати і переробляти сміття важливо, щоб покращити екологічну ситуацію у світі. Та, на жаль, не все сміття можна переробити. Поліетилен – це один із найнебезпечніших видів відходів, який погано піддається утилізації. Однак на сміттєпереробному заводі у Іллінцях із поліетилену навчилися виготовляти бруківку.
Сміттєсортувальний комплекс з’явився у Іллінцях 2 роки тому. Спершу у місті був лише невеликий прес для утилізації пластикових пляшок. Згодом до ініцятиви долучилися міська влада та приватні підприємці із Вінниці, які виробляють полімерпіщані вироби. Вони продали іллінцівським еко-активістам спеціальне обладнання та поділились технологією виробництва. Сміттєсортувальний завод став реальністю, а не мрією, коли до фінансування долучився екологічний фонд Вінницької області.
Сьогодні сміттєсортувальний комплекс в Іллінцях переробляє відходи з усієї громади – 20 населених пунктів. Тут – близько 30 працівників. Спершу сміття сортують: папір, скло, плівка та пластик. Саме із поліетиленової плівки в окремому цеху виготовляють полімерпіщану бруківку. Така бруківка дешевша та якісніша, ніж бетонна, а термін її експлуатації – довший. Окрім наведених переваг, ця плитка ще й стійкіша до перепадів температур та соляних розчинів. За день на заводі виробляють близько 25 кв. м. плитки. Такою бруківкою вже виклали територію, прилеглу до сміттєспалювального комплексу, площу навколо комунального підприємства та близько 200 метрів тротуару. У планах – задовільнити потреби в покритті міста та сіл громади.
Денис Гетьман, директор підприємства: “Ми сортуємо сміття, але поліетиленові пакети ніде не приймають. Їх накопичилося дуже багато і вони дуже засмічують навколишнє середовище: і в лісі, і в посадках, всюди. Тому з’явилася ідея, що їх можна просто використати. Ми поїхали на завод “Руслана” у Вінниці, які вже давно переробляють поліетилен. Міська рада допомогла нам придбати обладнання і зараз ми його використовуємо на користь громади”.
Таку полімерпіщану бруківку можна використовувати… повторно. Тобто, якщо термін експлуатації плитки закінчився і її потрібно замінити, це можна зробити тією ж плиткою, з того самого матеріялу. Стару бруківку просто подрібнюють та заново заливають у форми. І можна знову класти назад на дорогу.
Денис Гетьман, директор підприємства: “Інші міста також пропонували купити бруківку, але наразі ми працюємо на громаду. Вона немаленька, тому є багато місць, де потрібна бруківка. У першу чергу, ми намагаємось допомогти своїй громаді та місту”.
Однак, ідей у іллінцівських еко-активістів ще багато. До прикладу, для органічних відходів тут планують використовувати спеціяльних каліфорнійських хробаків. А зараз у місті будують окремий сміттєспалювальний комплекс. Ситуація з коронавірусом зумовила активні пошуки рішень щодо утилізації медичних відходів.
Денис Гетьман, директор підприємства: “Люди викидають багато побутових речей, наприклад, туалетний папір, який вже не можна використати. Тому виникла ідея його спалювати. Дуже багато звертається лікарень, але відходи, наприклад, післяопераційні, ми не можемо сортувати. Не дай Бог, там якась інфекція, все це піде на полігон. Тому ми вирішили створити сміттєспалювальний комплекс. Ми планували це вже давно, все це дуже дорого коштує. Та це буде дуже корисна справа для всієї Вінницької області, особливо у такий час”.