

2020 – це рік, який майже кожен із задоволенням відпустить. Кінець року – завжди прекрасний час для діджитал-детоксу. Є нагода переглянути всі програми, що встановлені на наших телефонах, і які так сильно затягують наше повсякденне життя. І врешті запитати, чи вони нам справді потрібні, а чи слід нам приділяти свою увагу важливішим речам.
Американський журналіст Майкл Ґротгаус зробив підбірку додатків і програм, відсутності яких у вашому житті може бути корисною.
Додатки, що підсаджують на себе
“Що стосується 2020 року, справедливо сказати, що для технічної галузі це був важкий рік. Так, технічні гіганти заробили суттєві суми за час нашого локдаунного життя, але вони також отримали більше перевірок від урядів, ніж будь-коли раніше. Десять років тому компанії Big Tech були блискучими лицарями на пагорбі, але сьогодні їх частіше називають новим узалежнювачами.
Чи справедлива ця етикетка “узалежнювачів” у всіх випадках можна сперечатися, але для одного це видається більш доречним, ніж для інших: Facebook. Генеральний директор Salesforce Марк Беніофф оскаржив Facebook за те, що він став “новою сигаретою для нашого суспільства”. Навіть колишні співробітники Facebook кажуть, що це шкідливо для суспільства. Я не кажу, що всі повинні видаляти Facebook, тому що деякі люди отримують від цього справжню цінність. Однак, якщо ви щодня входите в додаток і створюєте або споживаєте вміст, який викликає у вас почуття обурення, заздрості чи депресії, найкраще відпустити програму. Ваш час та психічне здоров’я є ціннішими. Навіщо залишатися з додатком, якщо вам стає погано?
Додатки, в які залипаєш…часто без причини
Впродовж 2020 ми споживали нескінченну кількість негативних новин в Інтернеті настільки, що це почало впливати на наше психічне здоров’я. До програм, які люди використовують для безкінечного скролювання, належать згаданий Facebook, а також Twitter, Reddit, Apple News та десятки інших. Будь-який додаток, який пропонує нескінченну стрічку новин, може бути винним у тому, що він дозволяє вам прокрастинувати. Звичайно, жоден із цих додатків не був розроблений з для цього, але проблема полягає в тому, як саме ми вирішили взаємодіяти з цими програмами. Бути поінформованим – не те саме, ніж постійно бути перевантаженим. Отже, якщо ви помічаєте за собою залипання в стрічках у будь-якому з цих додатків, найкраще поки що видалити їх – ваша тривога буде вам вдячна.
Додатки, які шерять твої дані
Конфіденційність знову стала основною темою в 2020 році. На щастя, великі технологічні гравці продовжують вбудовувати конфіденційність у свої продукти як головну особливість – Apple є гарним прикладом компанії, яка робить це. Але деякі менші розробники додатків все ще хочуть дізнатись якомога більше про нас. Їх мета? Поділитися цими даними із рекламодавцями та посередниками, які, в свою чергу, можуть Серед них такі додатки для знайомств, як Grindr, OkCupid та Tinder; програми Femtech, такі як BabyCenter, Clue, Flo, My Calendar та Ovia. Програма для макіяжу Perfect365 та програми для електронної пошти, включаючи Edison Mail, CleanFox та Slice.
Вищезазначені програми далеко не єдині, хто цим займається. Багато таких додатків “безкоштовні” у використанні саме тому, що вони заробляють гроші на спільному користуванні вашими даними. Незважаючи на те, що в такій бізнес-моделі немає нічого протизаконного, важливо все ж розпізнавати їх і бути свідомими ризиків. Якщо не хочете ділити інфою про себе, видаліть такі апки.
Додатки, що не використовують наскрізного шифрування для твоїх даних
Навіть великі компанії, які промують важливість конфіденційності, можуть не так багато для цього робити в реальності. Багато з гордістю заявляють, що шифрують наші дані, аби забезпечити їх додаткову безпеку. Але шифрування – це одне, а наскрізне – інше. Різниця полягає в тому, коли щось лише “зашифровано”, компанія, яка зберігає дані – такі як Facebook, Apple або Google – все ще може отримати до них доступ у будь-який час, оскільки вони мають “ключ”, який їх розшифровує. Якщо компанія зберігає ключ до ваших зашифрованих даних, вони можуть бути змушені розшифрувати їх і передати іншим сторонам.
Ще однією проблемою даних, які лише «зашифровані», є те, що якщо хакери коли-небудь викрадуть ключі шифрування, які містяться у цих компаній, вони також можуть розшифрувати ваші дані. Ось чому наскрізне шифрування є настільки важливим. Коли ваші дані наскрізно зашифровані, навіть компанія, яка є власником програми, ніколи не може бачити або дешифрувати те, що містять ваші дані, оскільки ви не тримаєте ключів.
Популярні програми обміну повідомленнями, такі як Apple Messages та WhatsApp від Facebook, забезпечують наскрізне шифрування; однак деякі інші програми, виготовлені цими компаніями, не пропонують наскрізного шифрування, зокрема Messenger від Facebook (за винятком функції “таємних розмов”) та додаток Apple від Files. Інші популярні додатки, такі як Dropbox, Gmail та Google Photos, також не пропонують наскрізного шифрування.У кожному випадку існують альтернативні варіянти.
Платні додатки і підписки, які б’ють по вашій кишені
У 2020 році, частково через пандемію, багато з нас оформили значну кількість підписок. Це й не дивно, бо коли локдаун “подарував” нам стільки вільного часу, то потрібно його на щось витратити час?Але коли рік підходить до кінця, багато хто з нас може не усвідомлювати (чи просто забути), що часто ми платимо за підписки на програми, якими ми майже не користуємось. Можливо, ми навіть записалися на безкоштовні пробні періоди, які вже давно перетворились на платні підписки, і забули про них.
Ось чому радимо поглянути на всі програми на телефоні та визначити, які з них платні та у скільки вони вам обходяться. До програм, за якими слід стежити, належать стрімінґові платформи, як Disney Plus, Netflix, Hulu та Crunchyroll; програми для новин та продуктивності, такі як Apple News Plus, Evernote, Microsoft 365 (він же Microsoft Office) і Todoist; та додатки для побачень, такі як Hinge and Match. (Врешті-решт, навіщо платити за підписку на додатки для побачень, якщо небезпечно виходити на зустріч з людьми?) Якщо ви все ще маєте підписку на ці програми, але навряд чи колись ними користуєтесь, скасуйте підписку, видаліть програму та витратьте зекономлені гроші на подарунки собі чи близьким”.
автор: Gargantua